OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
aktualizované: 19.06.2012 13:38:15 

Folklórny súbor VEČERNICA z Trenčianskej Turnej

História

image1969 - 1972

 

Folklórna skupina VEČERNICA vznikla v roku 1969. Impulzom bolo 700. výročie obce. Na začiatku sa skupina zamerala hlavne na oblasť folklóru, doplneného o niekoľko hymnických piesní, pod vedením p. Ferdinanda Michalíka. Vystupovalo sa hlavne v obci a v okolí.

image1972 - 1976

Zlomovým sa stal rok 1972, kedy začal skupine významne pomáhať p. Jozef Guldán. Vysoká umelecká úroveň prednesu spevov radila tento amatérsky kolektív na najvyššie priečky a získal rôzne ocenenia. V tomto období dochádza aj k samotnému pomenovaniu VEČERNICA. Súčasne sa výdatne obnovovali krojové súčasti. Vystúpenia boli častokrát realizované aj za hranicami okresu či kraja.

1976 - 1977

Interpretácia hlavne zborových piesní pod vedením p. Karola Mušku, za pomoci p. Viktora Pauera. Obdobie je charakterizované hlavne interpretáciou zborových a hymnických piesní.

1977 - 1984

Tieto roky znamenali priklonenie sa k folklórnym tradíciam a tancom. Zborový spev zostal ako doplnok pri významných udalostiach. V týchto rokoch sa na základe autentického výskumu získalo niekoľko hodnotných tancov a blokov, nehovoriac o zozbieranom materiáli piesní a zvykov. Tvrdou prácou sa dostala medzi špičku folklórnych skupín trenčianskeho regiónu. Reprezentácia prebiehala v rámci Slovenska ale vrcholom bola iste prezentácia vtedajšej ČSSR v Nemecku (NDR). Treba spomenúť niekoľko osôb, ktoré tu nechali svoje srdce: p. Ján Svrbík ml., p. Pavol Ježík, p. Ladislav Žiško a ďalší.

1984 - 2004

V modernej histórií sa otvorením hraníc i nám naskytli príležitosti ukázať kúsok Slovenska aj v zahraničí. Reprezentácia v Chorvátsku, Francúzsku a Českej republike. Významné podujatia: Východná, Heľpa, Podroháčske slávnosti, Dni slovákov v Martine, Myjavské folklórne slávnosti, Trenčianske folklórne slávnosti v Mníchovej Lehote. Reakciou na náročné oko diváka bolo aj naštudovanie niekoľkých choreografických pásiem a štylizovaných tancov. Toto obdobie je charakterizované postupnou generačnou výmenou. Vedenie skupiny: p. Pavol Ježík a Ján Svrbík.

2004 - ...

Popri Večernici sa začala formovať tzv. "mladá Večernica". Impulzom bolo výročie DFS Štvorlístok, kde sa zišlo zopár bývalých "štvorlístkarov" a vymyslel sa tanec s pracovným názvom LIPTOV. A hlad po folklóre zabezpečil to, že odvtedy sa vytvorilo niekoľko ďalších tancov, prevažne z trenčianskeho regiónu. 

Tu sa začína nová etapa generačnej výmeny, ktorá je vysoko podporovaná staršími členmi skúsenosťami a výdatnou speváckou pomocou. Tanečná zložka pozostáva z tanečníkov vo veku 17 - 26 rokov. Absolvovali sme zájazdy do Českej republiky a Poľska. Množstvo vystúpení na západnom Slovensku. Charakter tancov a zložitosť choreografií transformuje skupinu na plnohodnotny súbor. Vedúcim súboru je Pavol Ježík.